Likuma grozījumi beidzot ļauj ikvienam vecākam likumīgi atvadīties no sava Zvaigžņu bērna

Līdz ar ilgi gaidītajiem un nesen oficiāli izsludinātajiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, visiem vecākiem Latvijā ir nodrošinātas viņu tiesības atvadīties no sava Zvaigžņu bērna neatkarīgi no grūtniecības laika, kurā viņš gājis bojā. Tāpat likums uzliek par pienākumu ārstniecības iestādēm cieņpilni izturēties pret to Zvaigžņu bērnu mirstīgajām atliekām, no kurām vecāki atsakās.

Seksuālās un reproduktīvās veselības likums ir papildināts ar jaunu, 28.pantu “Grūtniecības pārtraukšanās līdz 22. grūtniecības nedēļai”:

Ja grūtniecība pārtraucas līdz 22. grūtniecībasnedēļai, ārstniecības iestāde izsniedz izrakstu un rakstveidā informē pacienti par iespēju saņemt nedzīvi dzimuša augļa mirstīgās atliekas (ja tas fiziski iespējams) apglabāšanai. Ja paciente atsakās no nedzīvi dzimuša augļa mirstīgo atlieku apglabāšanas, ārstniecības iestāde nodrošina cilvēka cieņai atbilstošu attieksmi pret nedzīvi dzimuša augļa mirstīgajām atliekām.”

Linards Rozentāls, sabiedriskās iniciatīvas “Zvaigžņu bērni” pārstāvis: “Lai gan uz šī likuma papildinājumu esam gaidījuši piecus gadus, esam ļoti gandarīti. Tas, ko mums, sabiedriskajai iniciatīvai Zvaigžņu bērni, ir izdevies panākt šo gadu laikā, sadarbojoties ar mūsu domubiedriem – juristiem, mediķiem, politiķiem un ierēdņiem –, ir iedvesmojošs piemērs ikvienam, kurš vēlas atrisināt kādu sociālu problēmu Latvijā.”

Pirms pieciem gadiem mūžībā aizsauktu bērnu vecāki kopā ar profesionāļiem, kuri ikdienā sniedz atbalstu bērnus zaudējušiem vecākiem apvienojās sabiedriskā iniciaīvā “Zvaigžņu bērni”, lai novērstu nepilnības normatīvajos aktos un atstātu tikai pašu vecāku rokās lēmumu par to, vai atvadīties un apglabāt savu grūtniecības laikā bojā gājušo bērnu. Līdz šim tiesības atvadīties un apglabāt savus Zvaigžņu bērnus bija nodrošinātas vecākiem, kuri bērnu bija zaudējuši sākot ar 6. grūtniecības mēnesi un kurš bija vismaz 500 gramus smags. Latvijā gadā vairāk nekā 3000 bērniņu augšana mammas vēderā izbeidzas no vecākiem neatkarīgu iemeslu dēļ, no tiem vidēji 150 starp trešo un piekto grūtniecības mēnesi, savukārt 150 bērniņi piedzimst nedzīvi pēc sestā grūtniecības mēneša vai nomirst pirmajā nedēļā pēc dzimšanas. Tas nozīmē, ka neskaitāmām sievietēm, pāriem un ģimenēm bija liegtas tiesības pašiem pieņemt lēmumu, kā rīkoties ar sava nedzīvi dzimušā bērna mirstīgajām atliekām. Turklāt medicīnas iestādes šādu bērnu mirstīgās atliekas klasificēja kā medicīnas atkritumus. Izsludinātie likuma grozījumi novērš šo netaisnību un Latvija piebiedrojas to Eiropas valstu skaitam, kuras ar iejūtību un izpratni attiecas pret visiem nedzīvi dzimušo bērnu vecākiem.

Žanete Drone, sabiedriskās iniciatīvas “Zvaigžņu bērni” pārstāve: “Bērna zaudējuma sāpes liek sajusties ļoti, ļoti vientuļi – pa galvu maļas jautājums, kāpēc tas notiek tieši un tikai ar mani? Taču tas nenotiek “tikai ar mani”. Latvijā no vecākiem neatkarīgu iemeslu dēļ izirst gandrīz katra septītā grūtniecība. Bērna zaudējums nav tikai traģisks notikums vien. Tas kļūst par neaprakstāmu ciešanu izdzīvošanas ceļu. Zaudējuma sāpes ir gan tiem vecākiem, kuru mazais bija rīsa graudiņa lielumā, gan tiem, kuru bērniņš piedzimst nedzīvs vai mirst uzreiz pēc dzemdībām. Ja vecākiem nav iespējas atvadīties no sava Zvaigžņu bērna, viņu sēras un dziedināšana norit ilgāk un grūtāk. Tagad nevienam vecākam vairs nevajadzēs “cīnīties” par sava bērna mirstīgajām atliekām. Tas ir pēdējais, ar ko šajā smagajā notikumā vecākiem vajadzētu nodarboties. Turklāt šī likuma normas pieņemšana atvieglos darbu arī mediķiem, kuriem nemaz nebija likumīgu tiesību līdz 6. mēnesim nedzīvi dzimušu bērnu atdot vecākiem apglabāšanai.

Sakārtota likumdošana ir būtisks, taču tikai viens no sabiedriskās iniciatīvas “Zvaigžņu bērni” darbības uzdevumiem. Lai nodrošinātu fizisku vietu, kur vecākiem atvadīties un pieminēt savus gaidītos, bet nepiedzimušos un mirušos bērniņus, Rīgā, Torņakalnā top Dvēseļu dārzs. Projekts ir pilnībā saskaņots Rīgas būvvaldē, un šobrīd tiek vākti līdzekļi tā īstenošanai. Ikviens, kurš sajūt aicinājumu atbalstīt Dvēseļu dārza izveidi, var veikt ziedojumu ziedot.lv mājas lapā.

 

Papildu informācija:

Žanete Drone
Sabiedriskās iniciatīvas “Zvaigžņu bērni” pārstāve
Tālrunis: 29335339
E-pasts: info@luteradraudze.lv

Dveselu darzs FB-v2-05

Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes.